Mouse 5-hydroxytryptamine receptor 3A (HTR3A) ELISA Kit
715€ (96 tests)
Por favor contáctenos para obtener información detallada sobre el precio y disponibilidad.
Name
Mouse 5-hydroxytryptamine receptor 3A (HTR3A) ELISA Kit
Category
ELISA Kits
Provider
Abbexa
Reference
abx500204
Tested Applications
ELISA
Description
Mouse 5-hydroxytryptamine receptor 3A (HTR3A) ELISA Kit is an ELISA Kit for the in vitro quantitative measurement of Mouse 5-hydroxytryptamine receptor 3A concentrations in tissue homogenates, cell lysates and other biological fluids.
Documentos del producto
Instrucciones
Data sheet
Especificaciones del producto
| Category | ELISA Kits |
| Immunogen Target | 5-hydroxytryptamine receptor 3A (HTR3A) |
| Reactivity | Mouse |
| Detection Method | Colorimetric |
| Assay Data | Quantitative |
| Test Range | 0.156 ng/ml - 10 ng/ml |
| Recommended Dilution | Optimal dilutions/concentrations should be determined by the end user. |
| Size 1 | 96 tests |
| Form | Standard Form: Lyophilized |
| Tested Applications | ELISA |
| Sample Type | Tissue homogenates, cell lysates and other biological fluids. |
| Availability | Shipped within 5-15 working days. |
| Storage | Shipped at 4 °C. Upon receipt, store the kit according to the storage instruction in the kit's manual. |
| Dry Ice | No |
| UniProt ID | P23979 |
| Gene ID | 15561 |
| Alias | HTR3A,HTR3, 5HT3R, 5-HT-3, 5-HT3A, 5-HT3R,5-HT3A receptor |
| Background | Elisa Kits for: HTR3A |
| Status | RUO |
| Note | THIS PRODUCT IS FOR RESEARCH USE ONLY. NOT FOR USE IN DIAGNOSTIC OR THERAPEUTIC PROCEDURES. The range and sensitivity is subject to change. Please contact us for the latest product information. For accurate results, sample concentrations must be diluted to mid-range of the kit. If you require a specific range, please contact us in advance or write your request in your order comments. Please note that our kits are optimised for detection of native samples, rather than recombinant proteins. We are unable to guarantee detection of recombinant proteins, as they may have different sequences or tertiary structures to the native protein. The stability of the kit is determined by the rate of activity loss. The loss rate is less than 5% within the expiration date under appropriate storage conditions. To minimize performance fluctuations, operation procedures and lab conditions should be strictly controlled. It is also strongly suggested that the whole assay is performed by the same user throughout. |
Background
HTR3A is a subunit of the 5-HT3 receptor, a ligand-gated ion channel receptor that differs from the G protein-coupled serotonin receptors (5-HT1, 2, etc.). Found primarily in the central nervous system (CNS) and peripheral nervous system (PNS), HTR3A mediates fast excitatory neurotransmission in response to serotonin (5-HT). The receptor's activation allows for the influx of sodium (Na+) and calcium (Ca2+) ions across the neuronal membrane, leading to neuronal depolarization. HTR3A is crucial in regulating physiological processes such as nausea and vomiting, gastrointestinal motility, anxiety, and pain perception. It is highly expressed in the area postrema, a brain region involved in emetic responses. Consequently, 5-HT3 receptor antagonists like ondansetron are used clinically to prevent chemotherapy-induced nausea and vomiting (CINV). In the enteric nervous system, HTR3A modulates peristalsis and visceral pain, making it relevant for irritable bowel syndrome (IBS) treatment. Dysregulation of HTR3A function has also been implicated in neuropsychiatric disorders, including anxiety, depression, and schizophrenia. Genetic polymorphisms of HTR3A have been associated with heightened anxiety sensitivity and increased risk of mood disorders, indicating its therapeutic importance in both gastrointestinal and neurological contexts.
Productos relacionados
5-Hydroxytryptamine Receptor 3A (HTR3A) Antibody
HTR3A Antibody is a Rabbit Polyclonal antibody against HTR3A. The product of this gene belongs to the ligand-gated ion c…
Ver producto
5-Hydroxytryptamine Receptor 3A / 5-HT3A (HTR3A) Antibody
Rabbit polyclonal antibody against 5-HT-3A protein. Immunogen region is Internal.…
Ver producto
5-Hydroxytryptamine Receptor 3A (HTR3A) Antibody
5-Hydroxytryptamine (Serotonin) Receptor 3A Antibody is a Rabbit Polyclonal antibody against 5-Hydroxytryptamine (Seroto…
Ver producto