Human RAB1A, Member RAS Oncogene Family (RAB1A) Protein
182€ (10 µg)
Por favor contáctenos para obtener información detallada sobre el precio y disponibilidad.
Name
Human RAB1A, Member RAS Oncogene Family (RAB1A) Protein
Category
Proteins and Peptides
Provider
Abbexa
Reference
abx650772
Tested Applications
WB, SDS-PAGE
Description
Human RAB1A Protein is a recombinant Human protein expressed in E. coli.
Documentos del producto
Instrucciones
Data sheet
Especificaciones del producto
| Category | Proteins and Peptides |
| Immunogen Target | RAB1A, Member RAS Oncogene Family (RAB1A) |
| Host | E. coli |
| Assay Type | Activity: Not tested Sequence Fragment: Ser2-Cys205 Tag: N-terminal His tag |
| Origin | Human |
| Conjugation | Unconjugated |
| Observed MW | Calculated MW: 26.2 kDa Observed MW (SDS-PAGE): 26 kDa |
| Expression | Recombinant |
| Purity | > 95% |
| Size 1 | 10 µg |
| Size 2 | 50 µg |
| Size 3 | 100 µg |
| Size 4 | 200 µg |
| Size 5 | 500 µg |
| Form | Lyophilized |
| Tested Applications | WB, SDS-PAGE |
| Buffer | Prior to lyophilization: PBS, pH 7.4, containing 0.01% Sarcosyl, 1 mM DTT, 5% Trehalose and Proclin-300. |
| Availability | Shipped within 5-7 working days. |
| Storage | Store lyophilized form at 2-8°C for up to 1 month. For longer periods, store lyophilized or liquid at -80°C. Avoid repeated freeze–thaw cycles. |
| Dry Ice | No |
| UniProt ID | P62820 |
| Alias | RAB1,YPT1,Ras-related protein Rab-1A,YPT1-related protein |
| Background | Protein RAB1A |
| Status | RUO |
| Note | THIS PRODUCT IS FOR RESEARCH USE ONLY. NOT FOR USE IN DIAGNOSTIC, THERAPEUTIC OR COSMETIC PROCEDURES. NOT FOR HUMAN OR ANIMAL CONSUMPTION. To keep the original salt concentration, we recommend reconstituting to the original concentration prior to lyophilization (see Concentration) in ddH2O. If a lower concentration is required, dilute in PBS, pH 7.4. If a higher concentration is required, the product can be reconstituted directly in PBS, pH 7.4, though please note that this will change the overall salt concentration. The stock concentration should be between 0.1-1.0 mg/ml. Do not vortex. Concentration: Prior to lyophilization: 200 µg/ml |
Background
RAB1A, member RAS oncogene family (RAB1A) is a small GTPase that is part of the RAS superfamily, which is involved in regulating intracellular vesicular trafficking, including the transport of proteins and lipids between cellular compartments RAB1A controls the transport of materials from the endoplasmic reticulum (ER) to the Golgi apparatus, which is crucial for protein sorting and secretion Additionally, RAB1A plays a role in regulating cellular processes such as cell proliferation, division, and apoptosis through its involvement in vesicle formation and membrane dynamics Dysregulation of RAB1A can lead to a range of diseases, including cancer, where its aberrant activity contributes to uncontrolled cell growth and metastasis Furthermore, RAB1A has been linked to diseases involving defects in protein trafficking, such as neurodegenerative diseases, highlighting its importance in both normal cellular functions and disease pathogenesis
Productos relacionados
RAB1A, Member RAS Oncogene Family (RAB1A) Antibody
Rabbit Polyclonal against the RAB1A protein.…
Ver producto
Ras-Related Protein Rab-1A (RAB1A) Antibody
Ras-related protein Rab-1A Antibody is a Rabbit Polyclonal antibody against Ras-related protein Rab-1A.…
Ver producto
RAB1A, Member RAS Oncogene Family (RAB1A) Antibody
RAB1A, Member RAS Oncogene Family Antibody is a Rabbit Polyclonal against RAB1A, Member RAS Oncogene Family.…
Ver producto