T-Cell Surface Glycoprotein CD8 Alpha Chain (CD8A) Antibody (PE)
819€ (100 tests)
Por favor contáctenos para obtener información detallada sobre el precio y disponibilidad.
Name
T-Cell Surface Glycoprotein CD8 Alpha Chain (CD8A) Antibody (PE)
Category
Primary Antibodies
Provider
Abbexa
Reference
abx412845
Tested Applications
FCM
Description
Cluster of Differentiation 8a (CD8A) Antibody (PE) is a Mouse Monoclonal antibody against CD8 ALPHA.
Documentos del producto
Instrucciones
Data sheet
Especificaciones del producto
| Category | Primary Antibodies |
| Immunogen Target | Target: T-Cell Surface Glycoprotein CD8 Alpha Chain (CD8A) |
| Host | Mouse |
| Reactivity | Pig |
| Detection Method | Laser Line: 550 Excitation/Emission: 565/575 |
| Recommended Dilution | Optimal dilutions/concentrations should be determined by the end user. |
| Clonality | Monoclonal |
| Conjugation | PE |
| Isotype | IgG2a |
| Purification | Purified |
| Size 1 | 100 tests |
| Form | Lyophilized |
| Tested Applications | FCM |
| Buffer | PBS, 1% BSA. Contains sodium azide. |
| Availability | Shipped within 3-7 working days. |
| Storage | Store at -20°C or -80°C. Avoid repeated freeze/thaw cycles. |
| Dry Ice | No |
| Alias | CD8,p32,Leu2,IMD116,CD8alpha,MAL,T-lymphocyte differentiation antigen T8/Leu-2,T-cell surface glycoprotein CD8 alpha chain |
| Background | Antibody anti-CD8A |
| Status | RUO |
| Note | THIS PRODUCT IS FOR RESEARCH USE ONLY. NOT FOR USE IN DIAGNOSTIC, THERAPEUTIC OR COSMETIC PROCEDURES. NOT FOR HUMAN OR ANIMAL CONSUMPTION. |
Background
The CD8A gene encodes the alpha subunit of the CD8 glycoprotein, a key co-receptor expressed on the surface of cytotoxic T lymphocytes (CD8+ T cells). CD8A typically forms a heterodimer with CD8B or a homodimer (CD8αα). This protein plays a central role in T-cell activation and immune surveillance by interacting with MHC class I molecules on antigen-presenting cells. The interaction stabilizes the binding of the T-cell receptor (TCR) to antigenic peptides presented by MHC class I, facilitating signal transduction and T-cell-mediated cytotoxic responses. CD8A expression is essential for the development and maturation of CD8+ T cells in the thymus. It also participates in the immune response against viral infections, tumors, and intracellular pathogens. Mutations or dysregulation of CD8A can impair T-cell function and immune homeostasis.
Productos relacionados
T-Cell Surface Glycoprotein CD8 Alpha Chain (CD8A) Antibody
The CD8 antigen is a cell surface glycoprotein found on most cytotoxic T lymphocytes that mediates efficient cell-cell i…
Ver producto
T-Cell Surface Glycoprotein CD8 Alpha Chain (CD8A) Antibody
The CD8 antigen is a cell surface glycoprotein found on most cytotoxic T lymphocytes that mediates efficient cell-cell i…
Ver producto
Human T-Cell Surface Glycoprotein CD8 Alpha Chain (CD8A) Protein
Human T-Cell Surface Glycoprotein CD8 Alpha Chain (CD8A) protein is a recombinant protein expressed in E. coli.…
Ver producto