Rat ADORA2a (Adenosine A2a Receptor) ELISA Kit
Contáctenos para saber el precio
Por favor contáctenos para obtener información detallada sobre el precio y disponibilidad.
Name
Rat ADORA2a (Adenosine A2a Receptor) ELISA Kit
Category
ELISA Kits
Provider
FineTest
Reference
ER0715
Tested Applications
ELISA
Documentos del producto
Instrucciones
Data sheet
Especificaciones del producto
| Category | ELISA Kits |
| Reactivity | Rat |
| Detection Method | Colorimetric |
| Assay Data | 4 hours |
| Assay Type | Sandwich ELISA, Double Antibody |
| Test Range | 0.156-10ng/ml |
| Sensitivity | 0.094ng/ml |
| Size 1 | 96T |
| Tested Applications | ELISA |
| Sample Type | Serum, Plasma, Cell Culture Supernatant, cell or tissue lysate, Other liquid samples |
| Availability | Shipped within 10-14 working days. |
| Storage | 2-8 °C for 12 months |
| UniProt ID | P30543 |
| Alias | ADORA2A,RDC8,A2-AR,adenosine receptor A2a,A2A receptor,A2aR, RDC8, ADORA2 |
| Background | Elisa kits for ADORA2A |
| Status | RUO |
Background
Adenosine receptors are a class of G protein-coupled receptors (GPCRs) that respond to the endogenous nucleoside adenosine. They play essential roles in various physiological processes, including neurotransmission, vascular tone regulation, immune responses, and inflammation. A2A Receptor (ADORA2A) is found in various tissues, including the brain, cardiovascular system, and immune cells, where it regulates neurotransmission, vascular tone, inflammation, and immune responses.
Productos relacionados
Adenosine A2a Receptor (ADORA2A) Antibody
ADORA2A Antibody is a Rabbit Polyclonal antibody against ADORA2A. This gene encodes a protein which is one of several re…
Ver producto
Adenosine A2a Receptor (ADORA2A) Antibody
Rabbit Polyclonal against the ADORA2A protein.…
Ver producto
Human Adenosine A2a Receptor (ADORA2A) ELISA Kit
Human Adenosine A2a Receptor (ADORA2A) ELISA Kit is an ELISA Kit for the in vitro quantitative measurement of Human Aden…
Ver producto